Novinky

Sledujte nás na Facebooku:Výroba dřevené vrtule

Nahlédněme do dílny a seznamme se s výrobou dřevěné vrtule. Zakládáme si na stejném výrobním postupu jako před sto lety, kdy se tyto vrtule masově vyráběly a dodávaly na frontu. Vrtule se vyrábí dle dostupné dokumentace, jedná se vždy o reprodukci konkrétních typů historických dřevěných vrtulí.

Konstrukce

Vrtule je klížena z vrstev (lamel). Lamely mohou mít různé tloušťky a mohou být z různých dřevin. Záleží na velikosti vrtule a dostupnosti materiálu. Sklížený materiál je následně opracován ubíráním materiálu, za použití šablon do požadovaného tvaru dané vrtule.

FullSizeRender(1) IMG_2473 IMG_0166 visual lightbox fullby VisualLightBox.com v6.1

Druhy dřevin

Původními materiály jsou nejčastěji mahagony, jasan, evropský ořech, případně kaštan. Když se budeme řídit cenou, nejvýhodnějším materiálem, a stále použitelným pro leteckou vrtuli, je bukové řezivo, které se následně může lazurovat do všech odstínů.

Odstíny

Buk Světlé dřevo, viditelné léta, nízká cena
Jasan Nejpoužívanější materiál pro vrtule, dvoubarevné dřevo (tmavé jádro), výrazná léta
Ořech Tmavá dřevina s výraznými a nepravidelnými léty a malbou dřeva, nejkrásnější na pohled, dražší materiál
Mahagon   Načervenalá dřevina, nejdražší materiál

Povrchová úprava

Povrch je zásadně opracován cidlinou, nikoli brusným materiálem. Pokud je použita původní dřevina (odpovídající typu vrtule a dokumentaci), pak vrtuli stačí zalakovat. Bukové vrtule se obvykle lazurují, a to nejčastěji do mahagonu či ořechu.

Na vrtuli na základě požadavku, aplikujeme patinu, tj. povrchovou úpravu, která vrtuli vrací o sto let zpět, vizuálně. Patina může být aplikována zároveň s "leteckým poškozením" na náběžných hranách.

IMG_0522 IMG_3253 IMG_0213

Po obvodu středu vrtule se razí výrobní a typové údaje. Jedná se obvykle o typ motoru, výkon, typ letounu, popř. nastavení synchronizovaného kulometu, seriové číslo, údaje o výrobci. Na vrtuli Vám mohu vyrazit jakékoli věnování, v ceně.


IMG_0801 IMG_4460 IMG_0796

Unašeč na vrtuli

Jestli má mít vrtule své výstavní místo v interiéru, budete ji chtít správně uchytit. K tomu slouží unašeč, který může mít různou podobu, viz foto. Všechny provedení unašeče mají jedno společné, a to, že dva protilehlé šrouby vedou zkrz vrtuli do dvou mosazných hmožninek. Vše je součástí dodaného unačeše. Unašeč, kromě své praktičnosti, dodá vrtuli další rozměr a detaily detaily.

Možnosti provedení:

  • mosazné/ocelové šrouby s podložkou
  • ocelový plát + šrouby s podložkou
  • duralový unašeč + šrouby

IMG_3873 IMG_2425 sopwith_glossy_artictic_1800


A ve finále Vám vrtuli zabalíme a zašleme, nebo předáme.

Zpět na přehledKontakt

Václav Stržínek
+420 775 026 559
vstrzinek@gmail.com

CZ
Drahanská č.4
68201 Vyškov

SK
Študentská č.44
06901 Snina

Doručení

Osobní předání v ČR a SK
Zaslání kurýrem (celý svět)

Informace k doručování

Obchodní podmínky

Spolupráce

AeroExpo

Warner Bros.


Forbes

ThiepvalDalší spolupráce

Chcete spolupracovat?
Kontaktujte nás.